Hírek
Tápegységek
A Saia tápegységek 2008 óta vannak jelen a magyar piacon. A kezdeti törpe- (Q.PS.AD1), ill. kisfeszültségű (Q.PS.AD2, Q.PS.AD3) valamint a szünetmentes (Q.PS.ADB) tápegységekből álló család 3 kisfeszültségű taggal gazdagodott a 2010-es évben. Az új kapcsolóüzemű tápegységek a Saia PCD vezérlőinek és kiegészítő berendezéseinek 24 voltos stabilizált egyenfeszültség ellátását hivatott a jövőben biztosítani.
Az E-Line tápegységek (Q.PS-PEL) megjelenésével bővült a termékpaletta 2017-ben.
Típusok:
Törpefeszültségű típusok
Mindegyik tápegység 24V, ±3% egyenfeszültségű, - típus szerint, - különböző terhelhetőségű kimenettel rendelkeznek.
Törpefeszültségű típusok:
AC/DC, vagy DC/DC átalakítóként használatos, mivel bemenetükre széles feszültségtartományban 6-28V közötti váltó-, vagy 8 – 39V egyenfeszültség kapcsolható. A váltófeszültség frekvenciatartománya 47 és 63 Hz között mozoghat. Ez az altípus család három különböző teljesítményű tápegységet tartalmaz (72; 120; 170W).
A tápegységek rövidzár-, és túlterhelés ellen védettek, kimeneti túlfeszültség-védelmük nincs. Széles hőmérséklet tartományban üzemeltethetők (-10°C - + 70°C).
Alkalmazásuk olyan rendszerekben lehetséges, ahol egy központi, - általában master, - vezérlőegységhez lokálisan elhelyezett egy, vagy több távvezérelt be- kimeneti egység csatlakozik, melyekhez központi törpefeszültségű tápellátás kerül kiépítésre.
Kisfeszültségű egy- és kétfázisú tápegységek
Ezek a tápegység típusok hálózati feszültségről (230 VAC, illetve 400 VAC) üzemelnek. Az egyfázisú típusok fázis és a nulla, míg a kétfázisú típus két fázis közé köthető be. A bemeneti váltófeszültség tartománya 47Hz és 63Hz között mozoghat. E családon belül szintén több kimenő teljesítményű altípus található meg (60; 120; 240W).
A tápegységek kimeneti feszültsége 22 és 26VDC között beállítható, ez a tulajdonsága lehetővé teszi, hogy több tápegység sínrendszerre párhuzamosan összekapcsolható, ezáltal redundáns tápellátó rendszer alakítható ki. A rendszer beszabályozásánál a tápegységek kimenőfeszültségeit 20mV pontossággal kell beállítani. A tápegységek rövidzár és túlterhelés védelemmel ellátottak, a védelmi elektronika a névleges áram +10%-os átlépésekor kezdi a kimenőáramot leszabályozni, majd a maximális terhelőáram elérésénél azt teljesen leszabályozza. Hasonló képen működik a tápegységbe épített hővédelem is, itt +50°C üzemi hőmérséklet elérésekor a kimeneti terhelőáramot 50%-ra, a maximális üzemi hőmérséklet (+70°C) elérésekor 0%-ra korlátozza a védelmi elektronika. A kisfeszültségű tápegység típusok kimeneti túlfeszültség védelemmel ellátottak (max. 35VDC).
Kisfeszültségű, egyfázisú szünetmentes tápegység
Ez a tápegység típus az előzőekben tárgyal típusokkal, megegyezik, viszont külön kimenettel rendelkezik akkumulátor csatlakoztatásához.
A tápegység két funkciót képes betölteni:
- mint akkumulátortöltő használható,
- szünetmentes tápegységként használva,
A tápegység kettős kimenettel rendelkezik (3. ábra), az egyik a hagyományos értelembe vett „terhelés kimenet”, amely a hagyományos kapcsolóüzemű tápegység paramétereivel bír és ennek fel is használható (24VDC, 5A, ± 5%). Ez a kimenő feszültség nem szabályozható.
Másik kimenet az akkumulátor(ok) csatlakoztatására szolgál (24VDC), ezen a kimeneten a feszültség 22 - 28,8VDC között szabályozható, ezáltal a töltőáram is maximum 5 A-ig.
Az akkumulátort egy mikroprocesszoros egység folyamatosan ellenőrzi és szabályozza annak töltőáramát. Ennek köszönhetően a hozzácsatlakoztatott akkumulátor optimálisan üzemeltethető és az élettartama is optimális szinten tartható. A mikroprocesszor egy speciális impulzus sorozatot bocsát ki az akkumulátor felé és a válaszjelből, egy speciális algoritmus segítségével diagnosztizálni tudja a annak pillanatnyi állapotát, amely alapján képes a kiválasztani a megfelelő töltési üzemmódot és szabályozni a töltőáramot. A diagnosztika eredményét, a töltési üzemmódot a tápegység előlapján található LED segítségével, az alacsony akkumulátor feszültséget, vagy cseréjének szükségességét egy beépített feszültségmentes váltó kontaktusú relén keresztül jelzi a kezelő személyzetnek.
A tápegységhez savas, zselés és opcionálisan Ni/Cd akkumulátor kapcsolható. (Ni/Cd akkumulátor esetében a diagnosztikai processzor programjának cseréje szükséges!). Az akkumulátorok típusa a készüléken található átkötések (jumper) segítségével beállíthatók.
A tápegység szünetmentes tápegységként is használható. A hálózati bemenő feszültség megszűnése esetén a terhelés felé a tápellátás a csatlakoztatott akkumulátorok segítségével továbbra is biztosított. A készülék hálózati, illetve szünetmentes üzemmódját egy, az előlapon található LED jelzi kiegészítve relés távjelzési lehetőséggel.
A többi tápegységhez hasonlóan, szintén beépített túlterhelés, rövidzár és túlfeszültség védelmekkel rendelkezik. A túlterhelés védelem, a terheléskimenet részére prioritást biztosít az akkumulátortöltéssel szemben. Az akkumulátor kimenet polaritás és túltöltés védelemmel rendelkezik.
Az összes tápegység típus acélházban, kalapsínre szerelhető kivitelben készül. Védettségük IP20.
Kis méretüknek köszönhetően megoldhatóvá vált a 24 voltos tápfeszültség biztosítása a vezérlőpaneleknél, a PLC-knél, az érzékelőknél, a motoroknál és még számtalan olyan esetben, ahol eddig problémát okozott ennek megoldása
24 VDC kimenetű tápegységek:
- Rövidzár védelem
- Túlterhelés védelem
- Védelmi fokozat: IP 20
- DIN sínre szerelhető
- Rendkívül kicsi méret
Az új Q.PS-AD2-24xxF előnyei:
- Még helytakarékosabb kivitel
- Magasabb kimeneti teljesítmény-alacsony hőmérsékleten
- "power-boost" funkció max. 3 percig
- 3 különböző választható rövidzár védelem
- "Power Good"- állapot visszajelzés a kezelő rendszer felé
- Soros kialakításban lehetséges a max. 150 VDC kimenő feszültség
Vissza a kezdő oldalra
Kövessen Minket a Facebookon | |
vagy Linkedinen | |
vagy íratkozzon fel Youtube csatornánkra! |